Jack Lemmon Kimdir

yorum yok
331 okuma
1 Aralık, 2017
Jack Lemmon Kimdir

Jack Lemmon Biyografisi Hayatı

Sinema hayatınaırılmaması için Lennon olarak değiştirmek istemiş yöneticiler , ama o da bu sefer Lenin ile karıştırılır diye kabul etmemiş.

1954’te, başrollerini Judy Holliday’le paylaştığı It Should Happen to You filmiyle sinema oyunculuğuna başladı. Ertesi yıl yardımcı erkek oyuncu (1955) Oscar’ını kazandığı Mister Roberts filmiyle ün kazandı.

1966’da The Fortune Cookie’de birlikte oynadığı Walter Matthau ile başarılı bir ikili oluşturdu. 1973’te Save The Tiger filmiyle en iyi erkek oyuncu dalında Oscar kazandı. 1979 tarihli China Syndrome ve 1982 yapımı Costa Gavras’ın yönettiği Missing filmleriyle Cannes Film Festivali’nde iki kez en iyi erkek oyuncu seçildi.

Sinema hayatı boyunca yedi kez en iyi erkek oyuncu Oscar’ına aday gösterildi. 1988 yılında Amerikan Film Enstitüsü kendisine Yaşam Boyu Başarı Ödülü verdi . Wine and Roses (1962) filmindeki rolü, onun en sevdiği rollerden biri oldu .

1996 yılında , 46. Uluslararası Berlin Film Festivali Onursal Altın Ayı ödülü Lemmon’a verildi. Tuesdays with Morrie (1999) filmindeki ,ölmekte olan bir üniversite profesörü rolüyle bir Emmy Ödülü almıştır. Komik ve ciddi rolleri arasındaki ustaca hareketli, o Hollywood’un en çok yönlü ve deneyimli oyuncularından biri olduğunu kanıtladı.

Boston şehrinin Newton banliyösünde Wellesley Hastanesinin asansöründe doğmuştur., Mildred Burgess Larue ve John Uhler Lemmon II çiftinin tek çocukları olarak 8 Şubat 1925 de dünyaya geldi. Newton John Ward İlköğretim Okuluna gitti.

Ortaokul ve liseyi Rivers Country Day School’da okudu. Sonra Phillips Andover Akademisi lisesine gitti, 18 yaşında 1943 de mezun oldu. Harvard Üniversitesi’nde okurken tiyatroyla ilgilendi,Harvard Hasty Pudding Kulübü başkanı oldu.

Jack Lemmon ; kendi kendine piyano çalmayı öğrendi. Ayrıca, armonika, organ ve kontrbas enstrümanlarını da kullanmasını bilirdi.
Özellikle komedilerde başarı sağlayan ABD’li sinema oyuncusu. 2.Dünya Savaşı sırasında, ABD Deniz Kuvvetleri’nde iletişim subayı olarak askerliğini yaptıktan sonra New York kenti’ndeki gece kulüplerinde piyano çalarak bir müzisyen olarak çalıştı. 1940’ların ve 50’lerin başlarında radyo, televizyon ve tiyatro prodüksiyonlarında oynadı.


Bir önceki yazımda « makalem var.
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin .

ETİKETLER :

Benzer Yazılar

Işın Karaca Kimdir

Işın Karaca Boyu, Işın Karaca Kaç Yaşında, Işın Karaca Nereli, Işın ...

Buray Kimdir

Buray Kaç Yaşında, Buray Boyu, Buray Nereli, Buray Biyografi, Buray Vikipedi, ...

Beyza Durmaz Kimdir

Beyza Durmaz Kaç Yaşında? Beyza Durmaz Aslen Nereli? Beyza Durmaz hangi ...

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?

chat odalarıchat odalarıchat sohbet odaları mobil sohbet sohbet