Dizzy Gillespie Kimdir

yorum yok
327 okuma
9 Aralık, 2017
Dizzy Gillespie Kimdir

Dizzy Gillespie Hayatı Biyografisi

Dizzy Gillespie, 21 Ekim 1917 tarihinde, Cheraw, Güney Carolina, A.B.D.’de dünyaya geldi. James ve Lottie Gillespie çiftinin dokuz çocuğunun en küçüğü olan Dizzy, müzisyen olan babası sayesinde henüz dört yaşındayken piyano çalabilmekteydi. Babasının henüz kendisi on yaşındayken gerçekleşen zamansız vefatının ardından tek başına kalan Gillespie, 12 yaşındayken kendi kendisine uğraşarak trompet ve de trambolin çalmayı öğrendi.

1935 yılında profesyonel olarak müzik kariyerine başlayan Gillespie’nin ilk yer aldığı grup, Frank Fairfax Orchestra oldu. 1937 yılında Teddy Hill’in orkestrasına katılank albümü olan King Porrter Stomp’u kaydetti. Bu grupta çaldığı yıllarda tanıştığı Lorriane adlı hanımefendi ile kısa sürede büyük bir aşk yaşayan Gillespie, Lorriane ile 1940 yılında, Apollo Theatre’da gerçekleşen bir törenle evlendi.

Charlie Parker ile beraber bebop ve modern jazzın gelişimine en fazla katkıda bulunmuş insanlardan birisi olan Amerika’lı müzisyen. Miles Davis, Fats Navarro ve Chuck Mangione gibi efsanevi caz müzisyenlerinin ilham kaynağı ve de hocası olan Parker, trompet, trambolin ve piyano enstürmanlarını başarıyla kullanmaktaydı. Dizzy Gillespie, caz dinleyicileri ve müzik eleştirmenleri tarafından tarihin en büyük caz müzisyenlerinden birisi olarak görülmektedir.


Bir önceki yazımda « makalem var.
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin .

ETİKETLER :

Benzer Yazılar

Işın Karaca Kimdir

Işın Karaca Boyu, Işın Karaca Kaç Yaşında, Işın Karaca Nereli, Işın ...

Buray Kimdir

Buray Kaç Yaşında, Buray Boyu, Buray Nereli, Buray Biyografi, Buray Vikipedi, ...

Beyza Durmaz Kimdir

Beyza Durmaz Kaç Yaşında? Beyza Durmaz Aslen Nereli? Beyza Durmaz hangi ...

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?

chat odalarıchat odalarıchat sohbet odaları mobil sohbet sohbet