Vajinada Enfeksiyon Oluşumu

yorum yok
122 okuma
23 Ocak, 2019
Vajinada Enfeksiyon Oluşumu

Dünya genelinde birçok bayanın sıklıkla karşılaştığı ortak problemlerden biri de vajinal enfeksiyonlardır. Vajinal enfeksiyonlar her 3 bayandan birinde hayatı boyunca mutlaka rastladığı problemler arasında yer almaktadır. Normal durumlarda vajinal bölgede mantarlar ve bakteriler dengeli bir şekilde durmaktadır. Bu dengenin bozulmasıyla birlikte bakteriler ve mantarlar farklı boyutlara taşındığından dolayı vajina enfeksiyonu meydana gelmektedir. Mantar ve bakterilerin denge bozulumu genellikle emzirme dönemleri, antibiyotik kullanımı, menopoz dönemleri, cinsel ilişki birlikteliği ve bu duruma bağlı olarak çeşitli sebeplerden ötürü meydana gelen vajinal enfeksiyonu ortaya çıkarmaktadır. Vajinal enfeksiyonun tam olarak kanıya varılması için doktorunuz tarafından vajina bölgesinde oluşan akıntıdan örnek alarak yapmış olduğu incelemeler neticesinde netlik kazanmaktadır.

KAÇ ÇEŞİT VAJİNAL ENFEKSİYON PARAZİTLERİ VARDIR?

                Vajinada enfeksiyon yaratıcı parazitlerin sayısı 3’tür, bunlar; trikomonas, mantar ve bakterial parazitler olarak bilinmektedir.

TRİKOMONAS VAJİNA ENFEKSİYONU

                Trikomonas vajina enfeksiyonu mantar ve bakterial enfeksiyonlarından çok daha farlı oluşmaktadır. Bu enfeksiyon türü genel olarak cinsel ilişki esnasında bulaşmakta olan ve diğerlerinden daha farklı bir aşamada olan vajinal enfeksiyon türü olarak bilinmektedir. Trikomonas vajina enfeksiyonun rengi sarı, yeşil veya gri renklerde olmaktadır. Akıntı kokusu genelde balık kokusuna den düşmektedir. Bu enfeksiyon türü için metronidazol kullanım yapılabilir, fakat metronidazol kullananların bir gün süresi boyunca alkol ürünleri üzerine tüketim yapmaması gerekmektedir.

VAJİNAL BÖLGEDE MANTAR ENFEKSİYONU

                Vajina bölgesinde oluşan enfeksiyonlarından biride “Kandida” adı verilen bir mantar türünden kaynaklanmaktadır. Kandida normal koşullarda bir bayanın vajinasında az bir miktarda yer almaktadır, fakat bu bakteri ve mantar dengelerinin bozulmasıyla bu durum yükselebilmektedir. Mantar enfeksiyonu genelde hamilelik döneminde olan bayanlarda daha sıklıkla görülmektedir. Vajinada mantar enfeksiyonu tedavisi çerçevesinde ağız yolu ve vajinadan hap verilerek yapılmaktadır.

VAJİNA’DA OLUŞAN BAKTERİYEL ENFEKSİYONLAR

                Bakteriyel enfeksiyon oluşumları da, mantar enfeksiyonu gibi vajinada yer alan bakteri dengesinin bozulmasıyla oluşmaktadır. Bu durum neticesinde vajina bölgesinden genellikle Trikomonas enfeksiyonu gibi gri, yeşil ve sarı renklerine sahip akıntılardan oluşmaktadır. Bu enfeksiyon türünün tedavisinde metronidazol veya klindamisin kullanılmaktadır.


Bir önceki yazımda « makalem var.
Ahmet alkan

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin .

ETİKETLER :

Benzer Yazılar

Meme Kanseri ve Risk Faktörleri Nelerdir

MEME KANSERİ NEDİR VE BELİRTİLER NELERDİR? Kadınlar yaşamları boyunca ...

Sağ Göz Titremesi

Gözlerinizi seviyorsanız bu tür cihazları yoğun olarak kullananlar mutlaka ...

Ani Üşüme Ve Titreme

Ayrıca bazı ürperti durumlarında ise, ileri düzeyde ani üşümeler ve ...

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?

chat odalarıchat odalarıchat sohbet odaları mobil sohbet sohbet