Luis Bunuel Biyografisi

yorum yok
90 okuma
1 Mart, 2019
Luis Bunuel Biyografisi

Luis Bunuel sinemasının doruğu sayılan Burjuvazinin Gizli Çekiciliği (1972) ve Özgürlük Hayaleti’nde (1974) olay örgüsü akıldışı ve mantıksal olarak imkansızdır; ancak, sembol ve eğretilemelerin açıklanmaya çalışılmasının absürd olacağı gerçeği, filmlerin anlamsız olduğu anlamına gelmez.


Luis Bunuel öyküsel geleneğinin kolaylıkla gözden kaçabilecek çözümlemesi, Bunuel’in daima sadık kaldığı toplumsal ve ideolojik görüşler hakkında doğrudan bir yorum niteliğindedir. Bu yorumlarında da Bunuel, gerçeküstücülüğün devrimci görüşlerine her zaman sadık kalmıştır.
Luis Bunuel en verimli dönemiydi. On yıl içinde on altı film çekti. Bunuel’in sonraki dönemi, Viridiana’yı çekmek için Avrupa’ya döndüğü yılları takip eden olgunluk döneminin habercisi; yani, orta dönem olarak kabul edilir.

Luis Bunuel Ancak, her iki dönem arasında güçlü bir süreklilik ilişkisi vardır ve Bunuel’in tüm çalışmalarında aynı kaygılar söz konusudur: Onun da söylediği gibi, cizvit eğitimi ve sürrealizm tüm yaşamını belirlemiştir.Bunuel, Meksika’da çektiği son iki film olan Mahvedici Melek (1962) ve Çöllerin Simonu’unda gelişkin bir gerçeküstücü tarza geri döner.

Luis Bunuel Hayatı Kimdir


Luis Bunuel Hayatı Kimdir

Luis Bunuel 1932 yılında, İspanya’ya döndükten sonra, Las Hurdes adlı belgeselini çekti ve bu film de İspanya makamları tarafından yasaklandı.1930’ların ortasında, Paris ve Madrid’de Paramount ve Warner Bross için seslendirme yönetmeni olarak, sonrasında da İspanyol popüler-ticari filmlerinde yapımcı olarak çalıştı.


Amerika’da geçici işler yaptıktan sonra Meksika’dan bir film yönetmek üzere davet aldı ve 1983’te ölene kadar orada yaşadı. Bunuel’in Meksika’da çektiği Los Olvidados, varoş çocuklarının suça eğilimlerini sert bir dille anlatıyordu. Meksikalılar tarafından ülkelerinin adını lekelemekle eleştirilse de, filmin uluslararası başarısı Bunuel’in ününü arttırdı.


Luis Bunuel 22 Şubat 1900’de İspanya’nın Calanda şehrinde dünyaya geldi, 29 Haziran 1983’de Meksika’da hayata veda etti. Bunuel, İspanya’nın en seçkin film yönetmeni olarak anılsa da, hayatının büyük bir kısmını sürgünde geçirmiş ve neredeyse tüm filmlerini Meksika ya da Fransa’da çekmiştir.


Luis Bunuel 1928 yılında ünlü ressam Salvador Dali ile Fransa’da çektiği Bir Endülüs Köpeği, Bunuel’i gerçeküstücü akıma kazandırdı.Bunuel, ikinci filmi Altın Çağ (1930) ile çok farklı bir yönetmen olacağını gösterdi. Aşırı sağcılar, filmin gösterildiği sinemayı bastı ve iktidar buna filmi yasaklayarak destek verdi.


Bir önceki yazımda « makalem var.
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin .

Benzer Yazılar

Işın Karaca Kimdir

Işın Karaca Boyu, Işın Karaca Kaç Yaşında, Işın Karaca Nereli, Işın ...

Buray Kimdir

Buray Kaç Yaşında, Buray Boyu, Buray Nereli, Buray Biyografi, Buray Vikipedi, ...

Beyza Durmaz Kimdir

Beyza Durmaz Kaç Yaşında? Beyza Durmaz Aslen Nereli? Beyza Durmaz hangi ...

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?