Jack Daniel Kimdir

yorum yok
342 okuma
1 Aralık, 2017
Jack Daniel Kimdir

Jack Daniel Biyografisi Hayatı

Sonraki birkaç yıl içersinde Jack Daniel, Dan Call’dan viski üretimi hakkındaki her şeyi öğrendi ve 1863 yılının eylül ayında, alkollü içki satmak yerine insan ruhunu yüceltme arzusunun artan baskısına dayanamayan Call, viski imalathanesini o sırada 13 yaşında olan Daniel’a sattı.

Jack Daniel da viskinin akça ağaç kömürüyle damıtılarak yumuşatılması gerektiğine inanıyordu; aslında bu işlem sıkça kullanılmakta olmasına rağmen, zaman ve maliyet açısından getirdiği yük nedeniyle diğer viski üreticileri tarafından giderek daha az kullanılmaya başlanmıştı.

Ancak Jack Daniel, vazgeçilmez olduğuna inandığı kömürde yumuşatma işlemini geliştirerek 1866 yılında kusursuz hale getirdi (Odun kömüründe yumuşatma, Jack Daniel’s viskisinde olduğu gibi Tennessee viskisi yapımında da kullanılan bir işlemdir.

İşlem, yeni yapılan viskinin yaklaşık 3 metrelik akça ağaç kömürüyle sımsıkı kaplanmış dev konteynerlerden yavaşça damlatılmasını içermektedir.

10 gün süren bu işlemin sonunda, viski kömür özünü emer ve içki, rafine hale gelerek farklı bir tat ve kokuya sahip olur). Hükümetin vergi koyacağını tahmin eden Jack Daniel, 1866 yılında damıtım evini yasal olarak tescil ettirdi.

Kendisi bu işlemi yaptıran ilk üreticiydi. Böylece Tennessee’nin küçük bir kasabası olan Moore County‘nin ortasındaki Lynchburg‘da yer alan damıtım evi de ülkenin en eski kayıtlı damıtım evi sıfatını kazandı.

Jack Daniel’s viskisinin yaratıcısı ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Jack Daniel’s Damıtım Evi‘nin kurucusu. Alkol üretimini tescillendiren ilk kişi olan Jack Daniel’ın kurduğu damıtım evi de ABD’deki en eski tescilli damıtım evi olma unvanına sahip.

Jasper Newton Jack Daniel, 1850 yılında Kuzey California, Tennessee‘de dünyaya geldi. (Kentte çıkan bir yangında hükümet binasındaki kayıtlar zarar gördüğünden ve Jack Daniel ile annesinin mezar taşlarında yazan tarihler birbiriyle çelişkili olduğundan, doğum tarihi kesin olarak bilinememektedir.

Kesin olarak bilinen tek şey Eylül ayında doğmuş olduğudur.)12 kardeşi olan Jack Daniel küçük yaşta annesini kaybetti ve 7 yaşında Dan Call ailesinin yanında çalışmaya başlamadan önce, bir aile dostları tarafından yetiştirildi. Lutherci bir vaiz olan Call’un Louse River’da bir viski imalathanesi de vardı.


Bir önceki yazımda « makalem var.
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin .

ETİKETLER :

Benzer Yazılar

Işın Karaca Kimdir

Işın Karaca Boyu, Işın Karaca Kaç Yaşında, Işın Karaca Nereli, Işın ...

Buray Kimdir

Buray Kaç Yaşında, Buray Boyu, Buray Nereli, Buray Biyografi, Buray Vikipedi, ...

Beyza Durmaz Kimdir

Beyza Durmaz Kaç Yaşında? Beyza Durmaz Aslen Nereli? Beyza Durmaz hangi ...

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?

chat odalarıchat odalarıchat sohbet odaları mobil sohbet sohbet