Elissa Biyografisi

yorum yok
79 okuma
8 Mart, 2019
Elissa Biyografisi

Elissa aynı yıl, Chris De Burgh ile “Lebanese Nights” adlı parçaya düet yaptı.2004 yılında Rotana isimli plak şirketiyle sözleşme imzaladı ve dördüncü müzik albümü “Ahla Donya”yı müzikseverlerin beğenisine sundu.
Bu albümüyle 1 Ağustos 2005’te Hollywood’taki Kodak Tiyatrosunda Ortadoğu ve Kuzey Afrika’nın 2005 yılının “En İyi Arap Şarkıcı” ve “En Çok Satış Ödülü”nü aldı.
Aralık 2005’de Murex d’Or Ödülleri’nde En İyi Lübnanlı Sanatçı ve “Hobak Wajaa” şarkısına çektiği kliple En İyi Video Klip Ödülü’nü kazandı.
2006 yılında çıkardığı beşinci albümü “Bastanak”ın satış rekorları kırması nedeniyle Dünya Müzik Ödüllerinin sahibi oldu.
27 Ekim 1972 tarihinde Lübnanlı bir baba ve Suriyeli bir anneden Deyr el Ahmer, Lübnan’da dünyaya gelen Elissar Zekeriya Huri ya da bilinen adıyla Elissa müzik kariyerine 1992 yılında başladı.
Lübnan ve Arap dünyasında yayınlanan Studio El Fan adlı yetenek yarışmasında gümüş madalya kazandı.

Elissa Hayatı

Elissa ilk albümü “Baddi Doub”u 1998 yılında piyasaya sürdü. Bu albümden iki yıl sonra, Lübnanlı sanatçı Ragheb Alama’yla düet yaptığı “Betghib Betrouh” adlı şarkının da yer aldığı ikinci albümü “W’akhertha Maak”ı sevenleriyle buluşturdu.
Dubai’de düzenlenen Stars Charity adlı gösteride eski Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Bill Clinton önünde performans gösteren tek Arap sanatçıdır. Elissa aynı yıl, Murex d’Or Ödüllerinde En İyi Kadın Sanatçı ödülünü almıştır.
Arap dünyasının en sevilen şarkıcıları arasında yer alan sanatçının ünü artık dünyaya da yayılmaya başladı. 2007 yılında altıncı albümü “Ayami Beek” ve 2009 yılında yedinci albümü “Tesadaa Bemeen”ı müzikseverlerle buluşturdu.
Elissa Tesadaa Bemeen albümüyle Dünya Müzik Ödülü, Büyük Elma Ödülü, Ürdün Müzik Ödülü ve Orta Doğu Müzik Ödülünü alarak büyük bir başarıya imza attı.
Üçüncü stüdyo albümü “Ayshalak”ı 2002 yılında piyasaya süren Elissa, albümde yer alan “Ajmal Ihsas” adlı parçaya çektiği video kliple, Dubai’de düzenlenen Arap Müzik Ödülleri’nde En İyi Video Klip ödülünü kazandı.
Elissa 2003 yılında Pepsi ile reklam anlaşması imzalayarak, Pepsi reklamlarında oynayan ilk Lübnanlı bayan sanatçı oldu. Çekimleri Los Angeles’da yapılan reklam filmlerinde, Amerikalı pop sanatçısı Christina Aguilera ile birlikte oynadı.


Bir önceki yazımda « makalem var.
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin .

Benzer Yazılar

Işın Karaca Kimdir

Işın Karaca Boyu, Işın Karaca Kaç Yaşında, Işın Karaca Nereli, Işın ...

Buray Kimdir

Buray Kaç Yaşında, Buray Boyu, Buray Nereli, Buray Biyografi, Buray Vikipedi, ...

Beyza Durmaz Kimdir

Beyza Durmaz Kaç Yaşında? Beyza Durmaz Aslen Nereli? Beyza Durmaz hangi ...

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?