Edgar Manas Kimdir

yorum yok
235 okuma
12 Şubat, 2018
Edgar Manas Kimdir

Edgar Manas Biyografi

Konservatuvar’ın kadınlar korosunun ve orkestrasının yönetmenliğini de yapan Edgar Manas 1937’de, Patrikhane Meryem Ana Kilisesi’nin Koğtan Korosu’nun yönetmeni oldu ve yirmi yıl bu görevde hizmet verdi.1954’te Atlas Sineması’nda, musiki hayatını 60’ıncı yıldönümü kutlanan Edgar Manas Ermeni okularında solfej dersleri de vermiştir.

Tüm bunların dışında İstiklal Marşı’nın orkestrasyonu da Edgar Manas’a aittir.Eserlerine gelince, ilk bestesi “Menune Valsi”dir. Diğer besteleri arasında Kuddas-ı Şerif Ayını , Oratorya , çocuklara ait iki operet, “Andante Symphonique”, “Tantum Ergo”, “Quartette”, “Prens Adaları” (piyano için), “Suite”(üç kısımlı), prelüdler ve fügler “Rapsodie de l’Orient”, “Symphonique Allegro”, beş Ermenice ve 1934’te seslendirilen “Ahmet”, ”Kara Tavuk” ”Aşkın”, ”Yalı Havası” ve “Dama Çıkma” adlı beş de Türkçe şarkısı vardır.

12 Nisan 1875’de doğmuş 9 Mart 1964’de hayata veda etmiştir. Aleksi Manas’ın oğludur.

Babasının ölümünden sonra 13 yaşında İtalya’ya gidip, beş sene Venedik’teki Murad-Rapayelyan Koleji’nde okuyan Edgar Manas Padova Konservatuvarı’nın kontrpuan ve füg bölümlerinden mezun olmuş ve maestro unvanını almıştır.

1905’te İstanbul’a dönen Edgar Manas, Union Française’in yeni kurulan Gallia korosuna yönetmen olarak atanmıştır.1912-1921 yılları arasında, Darü’I-Elhan’da armoni, kontrpuan ve piyano hocalığı yapmıştır.

1923-1933 yılları arasında ise, Belediye Konservatuarı’nda armoni ve kompozisyon dersleri vermiştir.


Bir önceki yazımda « makalem var.
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin .

ETİKETLER :

Benzer Yazılar

Işın Karaca Kimdir

Işın Karaca Boyu, Işın Karaca Kaç Yaşında, Işın Karaca Nereli, Işın ...

Buray Kimdir

Buray Kaç Yaşında, Buray Boyu, Buray Nereli, Buray Biyografi, Buray Vikipedi, ...

Beyza Durmaz Kimdir

Beyza Durmaz Kaç Yaşında? Beyza Durmaz Aslen Nereli? Beyza Durmaz hangi ...

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?

chat odalarıchat odalarıchat sohbet odaları mobil sohbet sohbet